Oprócz dokładnego wywiadu z pacjentem skupionego na objawach związanych z nerwem błędnym pomocne są również różne testy i pomiary ⏱️ Niektóre z nich można wykonać samodzielnie w domu 🏡
Test języczka 🏡
Obserwacja języczka podniebiennego podczas wydłużonej artykulacji samogłoski “a”. Dla ułatwienia obserwacji warto użyć szpatułki laryngologicznej i latarki. Jeśli języczek przesuwa się w jakimś kierunku i nie pozostaje w symetrii to może oznaczać to zaburzenie nerwu błędnego.
Test wzorca oddychania paradoksalnego (sprawdzenie toru oddychania) 🏡
Połóż jedną dłoń na środku klatki piersiowej, drugą na brzuchu i dolnych żebrach. Weź głęboki wdech. Jeśli dłoń na klatce piersiowej unosi się dużo szybciej i bardziej niż ta na brzuchu to oddychasz nieprawidłowo.
Test pasażu jelitowego za pomocą ziaren sezamu 🏡
Test jest pokazuje czy nasz układ pokarmowy działa prawidłowo i dobrze przesuwa pokarm.
Dodaj łyżkę stołową ziaren sezamu do szklanki wody. Wypij wodę z sezamem nie rozgryzając ziaren. Zanotuj godzinę. Przy wypróżnieniach zwracaj uwagę czy dostrzegasz ziarna sezamu (nasze enzymy ich nie trawią). Zapisuj godziny dopóki ziarna się pojawiają.
Optymalnym czasem, w którym ziarna zaczną się pojawiać to 12h po spożyciu do 20h (najlepiej około 16h). Zarówno zbyt szybkie jak i zbyt wolne wydalanie ziaren może świadczyć o zaburzeniu funkcji nerwu błędnego, pasażu jelitowego i mikrobiomu. Test nie jest zbyt precyzyjny i może okazać się trudny do wykonania w praktyce u osób, które nie wypróżniają się więcej niż raz na dobę – ale daje jakąś informację o funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Tętno w stanie spoczynku ⏱️
Optymalne powinno wynosić między 50 a 70 uderzeń na minutę. Wartości około 50 i poniżej mogą być osiągane przez zawodowych sportowców i jest to uznawane za normę dla tej szczególnie wytrenowanej grupy.
Sprawdzenie reakcji HR na:
- kompresje gałek ocznych
- kompresję pnia trzewnego
- próbę Valsalvy
- test neurodynamiczny
Test neurodynamiczny nerwu błędnego 🧠
Podczas testu terapeuta wprowadza odpowiednią pozycję głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa oraz przesunięcie górnej masy części brzucha aby wprowadzić naciągnięcie nerwu błędnego. W trakcie obserwujemy odczucia pacjenta, pojawienie się dodatkowych objawów z AUN, zmiany tętna na pulsoksymetrze.
Parametr HRV (zmienność rytmu zatokowego serca) ❤️
Parametr ten jest wyznaczany podczas specjalistycznego badania bazującego na EKG przygotowującego do elektrostymulacji nerwu błędnego. Oprócz samego HRV takie badanie ukazuje również inne parametry pomagające ocenić funkcjonowanie AUN i poziom stresu organizmu.
Nowsze smartwatche i paski do pomiarów dla sportowców również dają możliwość poznania parametru HRV i warto zwrócić na ten pomiar szczególną uwagę.
Powyższe testy przydają się nie tylko do oceny obecnego stanu AUN ale również do oceny postępów terapii i stosowanych zaleceń dotyczących usprawnienia funkcji n. błędnego i regulacji AUN.